صفحه اصلی   مقالات   بورس   بازار سرمایه گذاری حرفه ای راه‌اندازی می‌شود؟

بازار سرمایه گذاری حرفه ای راه‌اندازی می‌شود؟


 ضوابط و مقررات پیشنهادی بورس تهران مبنی بر راه اندازی بازار سرمایه گذاری حرفه ای توسط سازمان بورس به تصویب رسید و بعد از طی فرایندهای لازم اجرایی خواهد شد.

 

بورس تهران در راستای رسالت خود در کمک به تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی و ایفای نقش جدی‌تر در رشد پایدار اقتصاد ملی و با بهره‌گیری از تجارب جهانی و توجه به اقتضائات و الزامات داخلی، راه‌اندازی بازار سرمایه گذاری حرفه ای را به سازمان بورس پیشنهاد داد.

بازار سرمایه گذاری حرفه ای راه‌اندازی

این پیشنهاد با همکاری و همراهی مدیران ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار پس از انجام اصلاحاتی به تصویب رسید و هم‌اکنون از نظر مقرراتی قابلیت اجرا یافته است.

بنا به مقررات مصوب در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای بورس تهران انواع متفاوتی از ابزارها و نهادهای مالی شامل شرکت‌های پروژه (سهامی عام)، صندوق‌های جسورانه و صندوق‌های خصوصی درج و معامله می‌شوند.

تنها محدودیت معاملاتی این بازار امضای فرم بیانیه ریسک است و سرمایه‌گذاران برای حضور و انجام معامله ابزارهای مالی درج شده در این بازار صرفاً باید بیانیه ریسک مربوطه را امضا و تأیید کنند و محدودیت معاملاتی خاصی را نخواهند داشت.

بنابراین سرمایه‌گذاران با امضا و تأیید بیانیه ریسک، آگاهی خود نسبت به ویژگی‌های خاص ابزارهای یادشده را اعلام کرده و مجاز به حضور و معامله در این بازار می‌شوند.

ابزارهای مالی قابل معامله در بازار سرمایه گذاری حرفه ای عمدتاً ماهیت تأمین مالی دارند و از این رو امید می‌رود راه‌اندازی و گسترش این بازار به رشد و توسعه پایدار اقتصاد ایران یاری دهد.

لازم به ذکر است؛ از دیگر سو هر چند ابزارهای مالی یادشده از ریسک بالاتری نسبت به ابزارهای مالی متعارف برخودارند، از پتانسیل خلق سود بیشتری نیز بهره‌ می‌برند و می‌توانند ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را با پاداش مناسبی جبران کنند.

منبع: ایرنالطفا به قوانین نشر محتوا در فضای مجازی احترام گذاشته و از انتشار مجدد این فایل ها خودداری کنید.

بازدید : 105
چهارشنبه 25 مرداد 1402 ساعت 11:23 ق.ظ

نظرات

کد امنیتی رفرش

186
مطلب
+ 3
افراد آنلاین
+967
بازدید امروز
579
بازدید دیروز
17,103
بازدید ماه
132,620
بازدید کل
چهارشنبه 02 اسفند 1402
تقویم روز